Grundsunda hembygdsgård...
Ett friluftsmuseum med hopsamlade byggnader ala Skansen men mer lokalt än förebilden. Många föremål ger ett extra djup i upplevelsen. Våfflor med hjortonsylt på kaféet får man inte missa.
OrtÖrnsköldsvik
Obbola...
Obbola är en av de äldsta byarna i Umeå socken. Vid Byn ligger två fiskelägen och en segelbåtshamn. Här finns Gamla Salteriet; fiskekrog och butik. Fornstig med flera intressanta stopp.
OrtUmeå
Holmens utsiktsplats.
Om man bjuds på skådespel, då ska det vara en riktig läktare för publiken. Så känns det på denna underbara utsiktsplats på ön Holmen och scenen är deltat i Österfjärden. Grillplatser finns.
OrtUmeå
Gullvik havsbad...
Vid Gullviks havsbad finns en av Norrlands bästa sandstränder. Även camping och stugby med restaurang. Lekplats, brygga, beachvolleyboll, frisbeegolf och äventyrsgolf.
OrtÖrnsköldsvik