Wanås slott


Wanås är slottet för den konstintresserade. Här finns en av världens främsta skulpturparker med 50 permanenta verk men även en konsthall. Museibutik och kafé.

  • Till start: 423,5 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Östra Göinge 
  • Avgift: Ja 


Wanås slott

En av världens främsta skulpturparker finns i Östra Göinge i Skåne. Wanås är en plats där konst, natur och historia möts.

Wanås består av ett slott, ett ekologiskt jordbruk, en konsthall, en skulpturpark med en permanent samling på över 50 verk, samt en butik och ett kafé.

Varje år är nordiskt och internationellt kända konstnärer inbjudan att producera konst i parken och i inomhusbyggnaderna.  Här visas sedan 1987 internationell samtidskonst med inriktning på platsspecifika installationer.

Fri entré för Wanås Vänner, Moderna Museets Vänner och Nationalmusei Vänner 

Laddar..
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Slottstur österut från Kristianstad.
Här passeras inte enbart slott men de två slotten är ytterst intressant och har en bra krog respektive kafé för att ge rundturen slottslig förtäring. 
OrtKristianstad
Kristianstad...
Vattenriket har blivit stans dragplåster som nås efter kort vandring från centrum. Tivoliparken, Heliga Trefaldighets kyrka är andra exempel i den vackra stadskärnan.
OrtKristianstad
Vattenriket
Kristianstad anlades intill dessa träskliknande marker som del i försvaret. Idag finns ett naturum mitt i vattnet som informerar och där man kan se våtmarkerna från ovan.  Perfekt solbrygga för picknick.
OrtKristianstad
Kristianstad till Hässleholm. Konst, natur och slott.
En späckad rundtur mellan Kristianstad och Hässleholm. Konstlottet Wanås, historiskt rika Hovdala slott, träskliknande Vattenriket och en avkylande grottvandring.
OrtKristianstad
Humleslingan...
Här går färden på vackra vägar kring Skånes största sjö Ivösjön. Ivön mitt i sjön nås med en gratis vägfärja. Vacker natur och intressanta sevärdheter.
OrtBromölla