Skansen Lejonet.


Skansen Lejonet är en före detta försvarsanläggning från 1689 på Gullberget i centrala Göteborg som idag är en utsiktsplats och populär festlokal för bröllop och andra högtider.

  • Till start: 396,1 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Göteborg 
  • Avgift: Nej 


Skansen Lejonet

Skansen Lejonet är en tidigare försvarsanläggning på Gullberget i centrala Göteborg som tågresenärer ser vid infarten till Centralstationen. 

 

På samma plats har det legat fortifikationer sedan 1300-talet och Skansen Lejonet invigdes 1689 av kung Karl XI år 1689. 

 

Idag drivs Skansen Lejonet av Götiska förbundet som är ett ordenssällskap. De erbjuder arrangemang som bröllop och födelsedagsfester i en unik miljö med utsikt över hela Göteborg. På Sveriges sex officiella salutdagar skjuter man salut från Skansen Lejonet.

Läs mera
Skansen Lejonet.
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Göteborg inom Vallgraven
En promenad i Göteborgs äldsta delar med flera av de kändaste landmärkena.
OrtGöteborg
Maritiman...
OrtGöteborg
Röhsska museet.
Här visas allt från samtida design till tusentals år gammal kinesisk keramik. Tre Kinesiska salar, två 1700-tals salar och Röhsskas Formhistoria från 1851 till idag. Två stjärnor i Michelin Green Guide.
OrtGöteborg
Göteborgs konstmuseum
En av Europas främsta konstsamlingar med betydande nordiska och internationella verk. Carl Larsson, Bruno Liljefors, Edvard Munch, Picasso och Chagall m fl. Mycket bra museibutik.
OrtGöteborg
Feskekörka
Legendarisk fiskförsäljning i kyrkoliknande byggnad med försäljning och restaurang. Specialitet fisk.
OrtGöteborg
Bastionen Carolus Rex.
Bastionen Carolux XI Rex från 1600-talet är den enda bevarade av totalt 13 bastioner som ingick i vallgraven runt Göteborg. Njut av utsikten och blicka över till Skansen Kronan.
OrtGöteborg