Segersgärde naturreservat och Örnberget...


På halvön Norrlandet som sträcker sig från Västervik och nordväst upp mot Gamleby ligger naturreservatet Segersgärde med rika naturupplevelser. Vandra runt eller rakt upp till Örnberget för vy över Östersjön.

  • Till start: 187,4 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Västervik 
  • Avgift: Nej 


Segersgärde Naturreservat med Örnberget

Segersgärde naturreservat och Örnberget...
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Gamleby
Gamleby är en mysig liten stad. Vi har valt ut några toppar med stadskärnan, Unos Park och utsikten från Garpedansberget.
OrtGamleby
Gränsö Slotts Ljusstöperi
I en vacker byggnad från tidigt 1900-tal är ljusstöpning och försäljning inrymt. Man stöper för hand på gammalt vis med högkvalitativ stearinblandning, och fina vekar. Fri entré.
OrtVästervik
Västervik till Oskarshamn - byar, fiskeläge och en gruva.
RUNDTUR: En varierande rundtur i Kalmar län med flera kulturhistoriskt intressanta platser som ömsom går till platser i inlandet och kustnära orter.
OrtVästervik
Överum...
OrtVästervik
Flatvarp
Flatvarp är en gästhamn och fiskehamn på Stora Askö och intill ligger finfina badklippor och enastående havsutsikt.
OrtVästervik
Torrö naturreservat
I Valdemarsviks kommuns sydöstra hörn ligger Torrö naturreservat. 
OrtValdemarsvik