Stabergs bergsmansgård


I Kniva finns en 1700-tals karolinsk bergsmansgård med en barockträdgård som är ett måste för alla med trädgårdsintresse.

  • Till start: 186,8 Km 
  • Stopp: 1 
  • Ort: Falun 
  • Avgift: Nej 


Stabergs bergsmansgård

I Kniva ligger Stabergs bergsmansgård. Det är ingen herrgård (bebodd av en adelsman) utan en karolinsk bergsmansgård från 1700-talet. Trots det uppvisar gården många av herrgårdens kännetecken med en barockträdgård som särskilt tilltalar den trädgårdsintresserade. Trädgården restaurerades på 1990-talet och återfick sitt 1700-talsutseende. Man har även samarbetat med Nordiska genbanken så att fruktträden blivit ett klonarkiv för gamla fruktsorter. I en av byggnaderna ligger Gamla Staberg Trädgårdscafé & Kök intill trädgården där det serveras mat, t ex världsarvsbuffé och fikabröd. Gårdsområdet och Barockträdgården är alltid öppet. Guidade visningar sommartid. Adress: Staberg 81, Falun

Läs mera

Länkar

Laddar..
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Stabergs bergsmansgård
I Kniva finns en 1700-tals karolinsk bergsmansgård med en barockträdgård som är ett måste för alla med trädgårdsintresse.
OrtFalun
Svedens gård - Linnés bröllopsstuga och trädgård.
Svedens gård som är en gammal bergsmansgård har en extra historisk dimension. Det var här som blomsterkonungen Carl von Linné firade sitt bröllop med Sara Elisabeth Morea 1739. 
OrtFalun
Falu koppargruva och Gruvmuseet
Ett av världens bäst bevarade gruvlandskap, en gång världens största koppargruva, idag en del av Världsarvet Falun.
OrtFalun
Husbyringen i Hedemora...
Denna 60 km långa närapå cirkelrunda rundtur är en utmärkt heldagsutflykt där man passerar Långsjöbruk, Silfhytteå, Stjärnsunds bruk och Klosters bruk.
OrtHedemora
Bispbergs gruva.
Gruvlaven står kvar som den såg ut när driften lades ner 1967. Vasaschaktet kommer sig av kungen som satte fart på gruvdriften i området. Gruvhålet är fullt badbart och har liten sandstrand.
OrtSäter
Bispbergs klack.
Från toppen som har ett litet torn kan man se hoppbackarna i Falun, Garpenberg och Borlänge. Bispberget är ett sydväxtberg vilket innebär att solvärmen gör att värmekrävande arter frodas. 1,3 km från parkering till topp.
OrtSäter