Bonniers konsthall


Den spektakulära glasbyggnaden är Bonniers konsthall som öppnade hösten 2006 och är en plats för svensk och internationell samtidskonst. Här ges plats åt konstnärer som befinner sig i början av sin bana, men också med att ge mer etablerade konstnärer möjlighet att skapa nya verk.

  • Till start: 1,4 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Stockholms län 
  • Avgift: Nej 


Bonniers konsthall

Den spektakulära glasbyggnaden är Bonniers konsthall som öppnade hösten 2006 och är en plats för svensk och internationell samtidskonst. Här ges plats åt konstnärer som befinner sig i början av sin bana, men också med att ge mer etablerade konstnärer möjlighet att skapa nya verk.

Givetvis har man en restaurang som heter Spetsen som anknyter till byggnadens spetsiga form. Säsongsbaserad modern svensk husmanskost som lunch i veckorna men på eftermiddagarna erbjuds bakverk och pajer för den sugne.

Öppettider:
Konsthallen
mån-tis stängt
ons-fre  12-19
lör-sön  11-17

Bonniers Konsthall, Torsgatan 19 Stockholm
Tel: 08-736 42 48

Läs mera

Länkar

Laddar..
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Vasaparken
En av parkerna man satsat mest på senaste åren. Konstgräsplan, lekplatskulle och boulebanor samt flera fik och restauranger. Parken har flera klart olika delar med distinkt olika karaktär och avskildhet.
OrtVasastan
S:t Eriksplan till Karlbergs strand och slott.
PROMENAD- Vill du leka officer och gentleman förbi slottet där officerare utbildas, ta en glass, ta en paus i solen eller kanske ett dopp – då är turen något för dig. Promenadstråk i Stockholm. Fina platser i Stockholm. Fina ställen i Stockholm.  
OrtVasastan
Norrmalm
PROMENAD - En riktig stadspromenad ska innehålla vackra husfasader och en kyrkogård. Unna dig en massage på Centralbadet eller bara njuta dess vackra innergård. Promenadstråk i Stockholm. Fina platser i Stockholm. Fina ställen i Stockholm.
OrtNorrmalm
Centralbadet
In och bada de luxe i badet eller ät något ute i trädgården. Perfekt att dra sig undan från Drottninggatans buller. Byggnadens jugendarkitektur är som ett gratismuseum i särklass. 
OrtNorrmalm
Stockholms stadsbibliotek
Gunnar Asplunds arkitektoniska mästerverk som man måste ta sig in ioch utforska insidan. Fri entré.  
OrtVasastan
Mälarpaviljongen
Omåttligt populärt ställe på Norr mälarstrands vackraste del med en stor del av krogen ute på en pråm på vattnet. Har öppet april till september.
OrtKungsholmen