Askersund till Örebro...
Med start i mysiga lilla Askersund går resan till Bergööska huset i Hallsberg därefter passeras Kumla med Kvarntorpshögen och Konst på hög och resan slutar i Örebro.
OrtAskersund
Fagertärn naturreservat.
Här kan man uppleva de sällsynta röda näckrosorna som är länets stolthet. Efter en kortare vandring når man fram till näckrosor inom fotoavstånd.
OrtAskersund
Porla brunn.
Porla blev brunnsort redan på 1700-talet. En charmig men lite sliten brunnsmiljö med flera av de gamla brunnsbyggnaderna kvar. Under brunnskupolen kan man fortfarande dricka brunn. Vattnet buteljeras dock inte längre utan säljs i vattenautomater.
OrtLaxå
Ramundeboda klosterruin och Sockenstugan.
Intill Borasjön anlades ett kloster på slutet av 1400-talet. Idag är bara ruinen kvar intill kyrkan. Sockenstugan är ett populärt fik med våfflor och enklare rätter. Sedan 1000 år har resande tagits emot här.
OrtLaxå
Tivedens Nationalpark
Tiveden är en nationalpark mellan Vättern och Vänern. Här kan man vandra och se oändligt vackra platser och få ett fantastiskt lugn. Vill man inte vandra så långt finns en utsiktsplats nära parkeringen.
OrtKarlsborg