Kvilleken.
Sveriges äldsta ek är Kvilleken som tros vara tusen år gammal. Ibland omtalas ekar som tusenåriga men är ofta betydligt yngre. Eken nås efter en kortare vandring.
OrtVimmerby
Norra Kvill nationalpark.
Här finns tre vandringsleder att välja mellan i den småländska urskogen som inte avverkats på 150 år och där vissa tallar är 350 år. En belöning är utsiktsplatsen på nationalparkens högsta berg.
OrtVimmerby
Astrid Lindgrens värld
Här får man möta Pippi , Ronja och Emil i deras hemmiljö. Man kallar sig Sveriges största utomhusteater med många scener där det dagligen spelar specialskrivna scener, alla baserade på Astrid Lindgrens berättelser, t ex Karlsson på taket och Bröderna Lejonhjärta
OrtVimmerby
I Astrid Lindgrens fotspår
RUNDTUR: Astrid föddes i Vimmerby och gården hon är uppväxt på är idag ett museum medan Astrid Lindgrens värld är en uppbyggd temapark av hög internationell klass. Slutligen besöks gårdarna från Bullerbyn och Emil i Lönneberga.
OrtVimmerby
Eksjö
Eksjö- en av Sveriges bäst bevarade trästäder med arkitektur och minnen från mer än fyra sekler.
...
OrtEksjö
Kisa emigrantmuseum och Café Colombia.
Café Colombia öppnades 1921 och då träffades man för att dricka bryggkaffe och lyssna på en kristallmottagare. På övervåningen ligger museet med föremål från emigrationen härifrån.
OrtKinda