båtliv


Restaurangen är en riktig pärla och namnet har inget med den småländska orten att göra utan var ett pojkstreck där någon målade blommor på ett av tågen som gick hit.

  • Till start: 410,9 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Kungsbacka 
  • Avgift: Nej 


Blomstermåla Restaurang

Blomstermåla är en fantastisk sommarkrog, inrymd i en stilfull träbyggnad med en intressant historia belägen i en otroligt vacker havsnära miljö.

 

1839 anlades Särö Havsbad, av dåvarande ägaren till ön, med kall- och ett varmbadhus för både damer och herrar. Särö etablerades som bad- och kurort, en av de första i landet. Samma år annonserades om lustresor med ångfartyg till Särö om söndagarna ”om vädret tillåter och ett tillräckligt antal passagerare anmält sig” den första ångbåtsbryggan låg i Stallviken.

 

Särö med sin idylliska miljö endast 3 mil söder om Göteborg utvecklades snabbt under 1870-talet till framför allt förmögna göteborgares sommarparadis. Många kungliga gäster och prominenta personer besökte också Särö under årens lopp. Till förströelserna på 1870-talet hörde förutom bad, tex krocket, kägel- och kricketspel, båt- och fisketurer , promenader, ridturer och åkturer med häst. 1879 introducerades tennisspelet, en helt ny sport, på Särö.

 

1904 invigdes järnvägen som slingrade sig utefter den vackra kuststräckan mellan Göteborg och Särö. Säröbanans slutstation, som fick namnet Särö Västerskog, uppfördes intill ångbåtsbryggan.

 

På 50-talet inträffade något som väckte munterhet längs Säröbanan. Två av de svarta ångloken från 1903, som stod i lokomotivstallet över natten, hade under de mörka timmarna målats med blommor och blad i färgerna rosa, gult och vitt. Lokförare och eldare, som övernattat i Särö trodde knappt sina ögon när de upptäckte det hela. Därav namnet Blomstermåla.

 

Restaurang Blomstermåla var tidigare stationsbyggnaden vid ändstationen för säröbanan som gick från Linnéplatsen i Göteborg. Stationsföreståndaren med familj bodde på övervåningen. Sista tåget gick 1967 varefter rälsen revs upp.

 

Text om Blomstermålas historia från hemsidan.

Läs mera

Länkar

Blomstermåla Restaurang Särö.
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Särö Västerskog.
Ett litet naturreservat som erbjuder flera lite kortare vandringsleder med enastående naturupplevelser. En fin badplats, bokskog med svalkande skugga och utsikt över Västerhavet.
OrtKungsbacka
Kungsbacka
En anonym stad med vacker stadskärna. Spankulera runt och se de vackra trädbyggnaderna, besök utsiktstornet eller ta en promenad längs Kungsbackaån. Bra shoppingstråk och alltid något på gång kring Stora torget. Kan stoltsera med att varit både Sveriges och Danmarks minsta...
OrtKungsbacka
Kungsbacka - tur med natur och kultur.
Från Kungsbacka mot två riktiga pärlor inåt landet. Fjärås bräcka är en 60 m hög så där man kan fika med enastående utsikt eller blir basen för en vandring. Äskhults by är gammal klungby från 1800-talet. 
OrtKungsbacka
Fjärås bräcka
Spektakulärt natursceneri! Naturreservat. Inlandsisen gjorde halt här och enorma mängder sand och grus från smältvattnet bildade åsen eller bräckan. I ett naturrum 6o m över havet fikar man med majestätisk utsikt där man även får veta mer om naturreservatet och vandringsspåren.
OrtKungsbacka
Göteborgs södra skärgård.
Båtluffartips i Göteborgs södra skärgård. Fantastiska öarna Brännö, Styrsö, Donsö och Vrångö. För 100 kronor får man en dygnsbiljett och för 200 kr en 72-timmars.
OrtGöteborg
Gårda brygga.
Vid Gårda är det vattensport i alla dess former som gäller. Även badstrand och småbåtshamn. Strandkiosk med enklare maträtter.
OrtKungsbacka

Denna skyddade gästhamn passerar man förbi när man vandrar Prins Bertils stig. Här kan man vandra fram och tillbaka och uppleva båtliv, badstrand och en hamnkrog.

  • Till start: 432,2 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Halmstad 
  • Avgift: Nej 


Grötvik

Grötvik...
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Halmstad med omnejd norrut.
En härlig biltur som går från Halmstad och norrut längs kusten. Stränder, utsiktsplatser och naturupplevelser.
OrtHalmstad
Tylösand
En av Sveriges bästa badstränder med mycket after beach. Har man klubborna med så finns två bra golfbanor i närheten. Hotellet som ägs Per Gessle mfl är i toppklass men kostar därefter. Och ja, bastuaggregaten med namnet Tylö tillverkas i Halmstad.
OrtHalmstad
Frösakullstranden
En lite lugnare strand än Tylösand som är grannen i söder. Här finns härliga sanddyner där man kan få perfekt bokläsningsvinkel eller passa på att få lite backträning mellan solglimtarna och doppen.
OrtHalmstad
Halmstad
Stadskärnan har vi listat flera intressanta sevärdheter där Picassoparken och Halmstads slott signerat danske kungen som namngav en hel stil, Kristian IV:e renässans är exempel. Utanför stadskärnan finns Tylösand, Frösakull och Galgbergets utsiktsplats. 
OrtHalmstad
Galgbergets utsiktstorn
Vill man se Halmstad från ovan kan man ta sig hit. Man tar sig hit uppför trappor eller cyklande eller med bil längs vägen.  Är tornet stängt finns utsiktsplatser intill samt Hallandsgårdens friluftsmuseum som bonus.
OrtHalmstad
Ivars kulle.
En friliggande begravningshög från bronsåldern eller järnåldern som ses från E6 där den reser sig sju meter över fälten utanför Halmstad.
OrtHalmstad

Blomstermåla Restaurang

Plats

57° 30' 35.496" N, 11° 55' 44.04" E
SE

Blomstermåla är en fantastisk sommarkrog, inrymd i en stilfull träbyggnad med en intressant historia belägen i en otroligt vacker havsnära miljö.

Taggar: 

Öppettider: 

https://www.blomstermala.se/oppettider/

Rekommenderade besökstider: 

1

Hemsida: 

https://www.blomstermala.se/

Bilder: 

Hamburgö

Plats

58° 33' 12.744" N, 11° 15' 42.984" E
SE

Till Hamburgö tar man sig från Hamburgsund med Sveriges kortaste vägfärja. Ön kan med fördel både promeneras och cyklas. Cykel hyr man i Hamburgsund.

Bästa badplatsen är Boviken på nordvästsidan av Hamburgö som nås om man korsar ön från färjeläget. Badplatsen är lämplig för barn då det finns sand, brygga och hopptorn. Toalett.

Fortsätter man istället längs sundet så når man badplatsen vid Vänd igen där man även kan titta på båtlivet.

Taggar: 

Rekommenderade besökstider: 

1

Bilder: 

Smögen

Plats

58° 21' 13.32" N, 11° 13' 39.2448" E
SE

Smögen som ligger längst ut mot havet i Sotenäs kommun är ett av Sveriges största turistmål. Fram till 1970 var man tvungen att åka färja hit men därefter finns bro från Kungshamn men färjan därifrån går fortfarande.

Smögenbryggan är målet för mångas besök här och den ligger längs södersidan av Smögens gamla fiskehamn. Här finns ett rikligt utbud av butiker, caféer, krogar och restauranger.  Här finns även en av landets få fiskauktioner men man kan även handla färsk fisk, räkor, och andra delikatesser småskaligt.

Taggar: 

Rekommenderade besökstider: 

1

Bilder: 

Spikens fiskeläge

Plats

58° 41' 24.792" N, 13° 12' 2.16" E
SE

På sommaren fylls Spikens fiskeläge upp av turister och fiskare.  Rökarna har fullt upp och man kan köpa nyrökt fisk, diverse förädlade produkter och olika delikatesser t ex löjrom från siklöja.

Här finns förstklassiga och enklare restauranger samt kaféer.  Flera konst- och hantverksbutiker.

Taggar: 

Rekommenderade besökstider: 

1

Bilder: 

Subscribe to båtliv