Gävle


Med start i Mackmyra bruk går färden vidare till ytterligare två bruk, Wijs trädgårdar och stationssamhället Jädraås och en hembygdsgård.

  • Till start: 157,7 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Gävle 
  • Avgift: Ja 


Laddar..
Stor karta
Sevärdhet 1 av 7

Mackmyra bruk

Mackmyra ligger vackert vid den forsande Gavleån. Engelska parken med lusthuset från 1830-talet bjuder in till avkopplande promenader.

Varje år ställer nya konstnärer ut sina alster i Mackmyras 200-åriga brukspark.

Mackmyra järnbruk grundades på 1500-talet. Bruket köptes 1814 av grosshandlare Olof Elfbrink, och ägs fortfarande av hans ättlingar.

I kvarnen och smedjan huserar Mackmyra Svensk Whisky AB, Sveriges första privata whiskydestilleri. Verksamheten knyter väl an till brukets traditioner, eftersom det redan år 1800-1839 fanns ett brännvinsbränneri på Mackmyra.

Mackmyra brukspark ligger vackert längs Gavleåns stränder, 12 km väster om Gävle.  Parken ingår i en gammal järnbruksmiljö, Mackmyra bruk. En ideell förening "Bruksparkens Vänner" sköter parken.

Lusthuset, från år 1831 i form av ett antikt tempel, och kastanjeallén är båda byggnadsminnesförklarade.

Du kan ta med en picknick korg eller fika på golfens café.

Adress: Mackmyra Bruk, Valbo 

Text Visit Gävle

Läs mera

Länkar

Sandviken Gamla bruket

I Sandvikens charmiga stadsdel Gamla Bruket finns Bruks-museet Smedsgården och här visas bostäder från olika tider i brukets historia. Upplev miljöerna och historien på Smedsgården.

Här kan du se hur arbetare och förmän levde med sina familjer vid sekelskiftet 1900 och på 1940- och 1950-talet.

Hur inredde man sin bostad och vad hade man för slags möbler och köksutrustning?  På vinden finner du ungkarlsrummet och en textilkammare. Även ett litet skolmuseum ger oss inblick i hur eleverna hade det i skolan förr i tiden

Adress: Smedsgatan 2, Sandviken

Text Visit Gävle

Länkar

Järbo Hembygdsgård

På Hembygdsgården hålls flera traditionella program som nationaldagen, midsommarfirande och julmarknad. Det går att få guidning bland de olika byggnaderna.

Lokaler kan hyras för privata evenemang

Länkar

Jädraås station och ångtågstrafik

 

Jädraås stationshus och stationsområde

Jädraås ligger i Järnriket Gästrikland där gruvor och bruk en gång gav liv och rörelse i bygden.

År 1881 kom järnvägen till byn. En dryg halvmil av den smalspåriga banan finns ännu kvar, nu som museijärn­vägen Jädraås - Tallås Järnväg, JTJ, med tågtrafik som den gestaltade sig för omkring hundra år sedan.

Stationsområdet består av stationshuset och flera verkstäder och förrådsbyggnader. De är byggda mellan 1885-1895. Även lokstallar och vattentorn finns här. 

Ångtågstrafik i Jädraås

Söndagar är trafikdag på museijärnvägen i Jädraås. Ångtåg avgår kl 11.00, 12.50 och 14.35. I Tallås gör tåget uppehåll ca 30 min på återvägen för fikauppehåll.

Besök café Mallet eller ta med egen matsäck.

Text Visit Gävle

Läs mera

Skogsbyn Jädraås

Skogsarbetarbyn ritades av den välkända arkitekten Ralph Erskine. Han ritade moderna bostäder som väckte förundran på sin tid och som fortfarande lockar nya husägare med sin ovanliga arkitektur. De första husen byggdes och stod klara 1952.

Det var just skogsarbetare som skulle bosätta sig i dessa hus som var arbetarbostäder av aldrig tidigare skådat slag. Erskine skapade miljöer som upplevs som spännande genom byggnadernas asymmetrier och motsatser.

Text Visit Gävle

Wij Trädgårdar

Wij Trädgårdar består idag av inte mindre än sju olika visningsträdgårdar. Den ena är inte den andra lik. Köksträdgården, Landskapsparken, Rosträdgården, Skogens Trädgård, Skuggträdgården, Örtagården, Barnens Trädgård

Wij Trädgårdar, en av landets vackraste parker, ligger 25 minuter tågresa från Gävle. Här varvas odling och mat med konst och hantverk.

I Trädgårdsköket serveras närproducerad och ekologisk mat där en stor del odlas i den egna köksträdgården. Under sommaren har vi säsongsanpassade temadagar som t.ex hälsodagar, landskapsdagar och rosdagar.

Andra delar av året har vi fokus på kurser och konferens. Vi är en glänta i skogen fylld av upplevelser för alla dina sinnen och i ständig utveckling.

RESMÅLET FÖR DINA SINNEN

För dig som vill uppleva och lära mer om
trädgård, natur, konst, hantverk och mat
– eller bara vill göra en utflykt.

Läs mera

Högbo bruk

Högbo Bruk

Högbo Bruk är Sandvikens vagga med anor från 1630-talet och hör till ett av Järnrikets mest kända besöksmål.

Ett friluftsområde med en unik kombination av natur, aktiviteter och kulturhistoria.

Högbo Qvarn

Högbo Qvarn i Högbo Bruk har både café och restaurang. Vi har både fullständiga rättigheter och ett stort utbud av glass och goda bakverk.

Högbo Qvarn ligger mellan två vattenkanaler. Du ackompanjeras av fågelkvitter och fiskplask när du sitter vid någon av våra uteserveringar och njuta av en kopp kaffe tillsammans med något bakverk eller en rejäl bägare med glass. Vi har mjukglass och 24 sorters kulglass. 

Glashyttan - Högbo Bruk

Alldeles intill den forsande dammen stoltserar Högbo Bruks äldsta byggnad från 1666. Idag - glasblåsarens verkstad!

Här tillverkar Olle Brozén traditionellt munblåst glas med färg, form och humor. Välkommen in för att se Olle blåsa glas samt alla vackra produkter som finns till försäljning i butiken.

Läs mera

Länkar

  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Mackmyra bruk
Mackmyra ligger vackert vid den forsande Gavleån. Engelska parken med lusthuset från 1830-talet bjuder in till avkopplande promenader. Avstånd från E4 c:a 10 min 10 km
OrtGävle
Forsbacka värdshus
Ett familjedrivet Wärdshus med historiens vingslag runt hörnet. Restaurang med svenska mattraditioner. Avstånd från E4 c:a 12 min 14 km
OrtGävle
Forsbacka bruk
Ett av Sveriges största industriminnen i vackert park- och brukslandskap. Café, guidning och evenemang. Kanoter, konst och kägelbana. Avstånd från E4 c:a 12 min 15 km
OrtGävle
Sveriges Fängelsemuseum
Besök och berörs i museet med basutställningar i två gamla fängelser, centralt invid slottet på södra sidan om Gavleån. Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km
OrtGävle
Sandviken Gamla bruket
I Sandvikens charmiga stadsdel Gamla Bruket finns Bruks-museet Smedsgården och här visas bostäder från olika tider i brukets historia. Stadsdelen är intressant att besöka även när museet är stängt.
OrtSandviken
Gamla Gefle
En fantastiskt charmig stadsdel i Gävle med kullerstensgator och en stadsplan delvis från medeltiden men husen är mest från 1700-talet.  Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km
OrtGävle

Så många som tre bruk passeras på denna omväxlande rundtur. Natursköna Ön i Hedesunda och Gysinge byggnadsvård är två avvikande besöksmål på turen.

  • Till start: 110,6 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Tierp 
  • Avgift: Nej 


Laddar..
Stor karta
Sevärdhet 1 av 6

Ullfors bruk

Östervåla

Gysinge bruk

I Järnriket Gästrikland längs Tidernas väg och vackert omgivet av Dalälvens strida forsar och vida fjärdar ligger Gysinge Bruk, ett välbevarat vallonbruk med anor från 1600-talet och idag en plats för utställningar, byggnadsvård, konferenser och äventyr i naturen.

På den gamla fäbodmarken vid forsen Gysingen (den dånande) grundades Gysinge bruk 1668. Till att börja med producerades krigsmateriel till den svenska armén. Malmen hämtades från Dannemora gruvor. Genom att anställa valloner kunde bruket producera stångjärn av hög kvalité. Flera smedjor uppfördes och en av dem står kvar än i dag. 

Text Visit Gävle och hemsidan.

Länkar

Gysinge byggnadsvård

Den lilla bruksorten Gysinge är en fantastiskt vacker miljö – hela året om. Det gamla järnbruket ligger i det ”Vita bruket” och i det ”Röda bruket” finns sedan 1990 Sveriges första och ledande byggnadsvårdscentrum.

De röda byggnaderna från 1700- och 1800-talet fylls av byggnadsvårdsutställningar. Flera visningshus med pedagogiska steg för steg-beskrivningar av måleri- och byggtekniker. Här lär du dig, rum för rum, hur man verkligen bevarar husets själ utan att pruta på bekvämligheten.

Fullskalig byggnadsvårdsbutik. Även golv, paneler, kakelugnar och annat stort, som inte får plats i butiken i Stockholm. Verkligen värt en heldagsutflykt! Här ligger också Gysinges centrallager, för runt om Gysinge bor de flesta av Gysinges alla hantverkare och härifrån utgår därför också all weborder.

Text Visit Gävle

Läs mera

Länkar

Ön Hedesunda

Söderfors bruk

Det här järnbruket är ett av få som är i drift i modern tid.  Ursprungligen var det tänkt att man skulle göra ankare åt flottan och en av ankarssmedjorna finns kvar idag. Att Claes Depken som anlade Söderfors ankarbruk, sedermera blev adlad till just Anckarström, får då sin förklaring.  Den senare ägarfamiljen Grill tog över på 1750-talet. Adolph Ulric Grill samlade på uppstoppade djur, bergarter och snäckor. Hans samling donerades och blev grunden till Naturhistoriska riksmuseet. 

Den mest spektakulära sevärdheten är det grekiska templet i den vackra engelska parken. I själva bruksområdet finns bland annat en vackert bevarad bruksgata och ankarsmedja. I den karolinska barockherrgården kan man bo och äta ståndsmässigt och där kan man även hyra kanot. Här finns även ett café och en handelsträdgård och man kan handla av lokala konstnärer i gamla Värdshusverkstan. Söderfors bruk är Sveriges till ytan största byggnadsminne.

Läs mera
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Söderfors bruk
Man tappar andan när man ser ett grekiskt tempel i en engelsk park på den uppländska landsbygden. Söderfors är ett järnbruk med historia som även är i drift.
OrtTierp
Dannemora gruva
En gång Sveriges främsta järnmalmsgruva och är ca 600 meter djup. Stängdes 1992 men togs 2012 åter i drift. Den ursprungliga bruksmiljön är väl bevarad.
OrtÖsthammar
Bruksresa från gruva till smide.
Det är rätt otroligt att en stor stenbumling med malm kan bli det finaste stål. På en resa mellan tre orter i Uppland följer man i princip malmens väg från gruva till färdigt smide.
OrtÖsthammar
Bruksbygder och kuststäder i Uppland
Oavsett tid på året är denna utflykt mycket sevärd. Vackra brukssamhällen och pittoreska kuststäder ger många intryck och en hel del att lära för den vetgirige.
OrtÖsthammar
Karlholmsbruk
Anlagt på 1720-talet av Charles de Geer när skogen runt Lövsta bruk tagit slut och medfört kolbrist. Bruket är väl bevarat sen smedjan renoverades 1973.
OrtTierp
Gysinge byggnadsvård
I byggnader som hör till Gysinge bruk ligger detta mycket företag som är experter på att återställa gamla byggnader till originalskick. Kombinera med besök vid Gysinge bruk.
OrtSandviken

Det ursprungliga järnbruket uppfört 1670 brändes ner av ryssarna 1721 och återuppfördes. Bruket var i drift till 1860 och har två bevarade ugnar och ruinerna efter det ursprungliga.

Avstånd från E4 c:a 11 min 13 km

  • Till start: 197,3 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Gävle 
  • Avgift: Nej 


Axmar Bruk

I Axmar bruk finns brukshistoria i form av en bevarad hytta med två ugnar och en park med ruiner från det äldsta bruket på 1670-talet.

Bruket grundades 1671, förstördes av ryska trupper 1721, men byggdes sedan upp igen. Den hytta vi kan se idag är från 1860-talet. Den står kvar som ett ståtligt monument från järnbrukstiden.

Järnframställning påbörjades redan på 1600-talet. Under stor del av 1700-talet drevs bruken av Brita Behm, även kallad Järn-Brita, som var känd för sitt hårdföra affärssinne. När ryssarna invaderade kusten 1721 brändes i stort sett hela bruket ner men genom Brita Behms försorg byggdes det snart upp igen.

Under 1800-talet ägdes Axmar bruk av familjen von Schinkel. På 1860-talet gjordes en modernisering och hela bruksbebyggelsen flyttades närmare havet.

En ny större hytta byggdes bland annat med sex lancashirehärdar. Där de tidigare bruksbyggnaderna stått anlades en engelska park och en gigantisk herrgård på över 700 kvadratmeter uppfördes. Idag är många bruksbyggnader rivna och även den stora herrgården. Hyttan restaurerades däremot på 1970-talet. Parken är välbevarad och värt ett besök då den vittnar om en svunnen tid av flärd och elegans.

I parken finns dammar och kanaler där grönskan speglar sig. Parken med vattendragen erbjuder en vacker picknick-miljö. På en liten ö ligger ett lusthus som blivit en symbol för föreningen Hyttan som sköter och bevarar järnbruket. Axmar bruk är sedan 2011 Kulturreservat.

I Gula huset finns sommarcafé i juli. I den gamla magasinbyggnaden Bläckhornet vid havet finns konst och hantverk. Också i Hyttan finns konst under vissa sommarperioder.

Guidning kan bokas.

Text Visit Gävle

Läs mera

Länkar

Axmar Bruk.
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Axmarbrygga havskrog.
Tidigare var detta en utskeppningshamn åt Axmar bruk. En underbart belägen toppkrog med en gästhamn som ger extra marin prägel. Populär havscamping med havsutsikt intill. Avstånd från E4 c:a 13 min 14 km
OrtGävle
Jungfrukusten Söderhamns kommun
RUNDTUR. En dagstur eller uppdelat på två. Kanske med övernattning i Söderhamn. Jungfrukusten börjar i norra Uppland och slutar i norra Hälsingland. Denna sträckning är ungefär på mitten.
OrtSöderhamn
Bruksmuseum i Vallvik...
Ett autentiskt arbetarhem från 1920-talet i dessa praktfulla arbetarbostäder med höga branta sadeltak ritades av Torben Grut som var Stockholms Stadions arkitekt.
OrtSöderhamn
Världsarvet - Hälsingegårdar
Sex av sju Hälsingegårdar som ligger på UNESCO:s världsarvslista som är utspridda över hela Hälsingland. Några av dem har öppet för besökare och erbjuder boende och aktiviteter, andra är privata och stängda. De sju världsarvsgårdarna är, Gästgivars i Vallsta, Kristoffers i...
OrtOvanåker
Wij Trädgårdar.
En av landets finaste trädgårdar. Man blandar traditionella planteringar med tematrädgårdar. Kafé och restaurang med lunchbuffé vintertid och trädgårdsbuffé sommartid. Avstånd från E4 c:a: 20 min 21 km
OrtOckelbo
Huseliiharen
En vackert belägen restaurang i Gefle Segelsällskaps charmiga gamla lokaler med god mat och härlig utsikt.  Avstånd från E4 c:a: 13 min 13 km
OrtGävle

Tidigare var detta en utskeppningshamn åt Axmar bruk. En underbart belägen toppkrog med en gästhamn som ger extra marin prägel. Populär havscamping med havsutsikt intill.

Avstånd från E4 c:a 13 min 14 km

  • Till start: 197,4 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Gävle 
  • Avgift: Nej 


Axmarbrygga havskrog

Den genuina havskrogen som fått flera utmärkelser för sin utsökta meny av havets läckerheter.

Utmed kusten nära havsbandet i Axmar Bruk, 5 mil norr om Gävle och 3 mil söder om Söderhamn, ligger Axmarbrygga Havskrog.

Öppet från i slutet av mars/början av april till första helgen i november, samt under julbordet. Restaurangen tar även emot stora beställningar under resten av året.

Axmar Brygga har två konferensrum; ett för max 60 personer och ett för max 15 personer. Det finns möjlighet till aktiviteter för konferensgästerna.

Vid restaurangen finns en gästhamn samt en havscamping. 

Text Visit Gävle

Axmarbrygga havskrog.
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Bruksmuseum i Vallvik...
Ett autentiskt arbetarhem från 1920-talet i dessa praktfulla arbetarbostäder med höga branta sadeltak ritades av Torben Grut som var Stockholms Stadions arkitekt.
OrtSöderhamn
Stenö havsbad och camping
10 km från Söderhamn rakt ut mot skärgården ligger detta semesterparadis. Bad, enklare sjökrog, ett naturreservat med naturstig och många aktiviteter. Varför inte hyra motorbåt en halvdag för 300kr? Avstånd från E4 c:a 18 min 16 km
OrtSöderhamn
Erik-Anders hälsingegård - världsarv.
En av sju världsarvsgårdar från tidigt 1800-tal med trädgården från 1920 återskapad. Inredningsstilar från 1850-1950 visas i denna herrgårdsliknande miljö. Vackra väggmarmoreringar. Kafé, butik och visningar. Avstånd från E4 c:a 6 min 6 km
OrtSöderhamn
Wij Trädgårdar.
En av landets finaste trädgårdar. Man blandar traditionella planteringar med tematrädgårdar. Kafé och restaurang med lunchbuffé vintertid och trädgårdsbuffé sommartid. Avstånd från E4 c:a: 20 min 21 km
OrtOckelbo
Bönan fiskeläge och fyrmuseum
Genuint fiskeläge ute vid havet. I Bönan finns mycket att se och uppleva. Köp nyrökt böckling eller färsk fisk direkt av fiskarna. Besök Böna Fyr eller bada. Avstånd från E4 c:a: 15 min 15 km
OrtGävle
Huseliiharen
En vackert belägen restaurang i Gefle Segelsällskaps charmiga gamla lokaler med god mat och härlig utsikt.  Avstånd från E4 c:a: 13 min 13 km
OrtGävle

Här lagrades tidigare stadsgas. Idag är de en levande kulturscen med fem olikar arenor på Brynäs i Gävle med konserter, mässor, möten och sportevenemang. 

  • Till start: 157,6 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Gävle 
  • Avgift: Nej 


Gasklockorna

Gasklockornas industriområde är ett nyskapande kulturområde på Brynäs i Gävle. Området innehåller fem olika arenor för olika former av möten, föreställningar, konserter, mässor, festivaler och sportevenemang.

För Gasklockeområdet i Gävle finns uppdraget att skapa ett kulturområde med gott självförtroende, där vi inte är rädda för att blanda ytterligheter. Vi vill erbjuda möjligheter för både kulturliv, näringsliv och föreningsliv.

Atlasgatan 3, Gävle

Länkar

Laddar..
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Sveriges Fängelsemuseum
Besök och berörs i museet med basutställningar i två gamla fängelser, centralt invid slottet på södra sidan om Gavleån. Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km
OrtGävle
Mackmyra Whiskyby
Här kan man få guidning om whiskytillverkning eller vara med på whiskyprovning av detta svenska uppstickarmärke. Avstånd från E4 c:a 3 min 1 km
OrtGävle
Jungfrukusten från Gävle till Enånger.
RUNDTUR: Jungfrukusten kallas kustområdet i Gästrikland och Hälsingland. Och sträcker sig tjugo mil från Furuvik i söder till Ragvaldsnäs i norr. Här södra delen upp till Enånger.
OrtGävle
Furuvik Havskrog
En vackert belägen krog vid havet där du sitter inne i marin miljö eller ute på bryggan. Bedårande utsikt. Avstånd från E4: 14 km, c:a 16 min.
OrtGävle
Bönan fiskeläge och fyrmuseum
Genuint fiskeläge ute vid havet. I Bönan finns mycket att se och uppleva. Köp nyrökt böckling eller färsk fisk direkt av fiskarna. Besök Böna Fyr eller bada. Avstånd från E4 c:a: 15 min 15 km
OrtGävle
Mackmyra bruk
Mackmyra ligger vackert vid den forsande Gavleån. Engelska parken med lusthuset från 1830-talet bjuder in till avkopplande promenader. Avstånd från E4 c:a 10 min 10 km
OrtGävle

RUNDTUR: Jungfrukusten kallas kustområdet i Gästrikland och Hälsingland. Och sträcker sig tjugo mil från Furuvik i söder till Ragvaldsnäs i norr. Här södra delen upp till Enånger.

  • Till start: 152,2 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Gävle 
  • Avgift: Nej 


Jungfrukusten från Gävle till Enånger.
Stor karta
Sevärdhet 1 av 9

Furuviks Brygga

Är du sugen på något riktigt gott samtidigt som du vill njuta av vacker miljö och magnifik utsikt är det, restaurangen Furuviks Brygga, du ska bege dig. Den är naturskönt belägen, precis vid strandkanten.

Det toppmoderna, välrenommerade köket erbjuder en rik variation av rätter i saltstänkt havsmiljö. Restaurangen är öppen varje dag under sommaren och serverar ett fantastiskt julbord under december.

Adress: Gösta Nygrens väg 1 Furuvik

Telefonnummer   +46 26-98003

Text Visit Gävle

Gävle

Gävle har satts på kartan på grund av en julbock som envisas med att brinna upp. Kaffet Gevalia kommer ju härifrån och det är latinska namnet på stan. Även Läkerol och Brynäs.

Bönan

Genuint fiskeläge ute vid havet. I Bönan finns mycket att se och uppleva. Du kan köpa nyrökt böckling eller färsk fisk direkt av fiskarna. Besök Böna Fyr eller bada vid någon av alla de härliga badständerna som finns längs kusten ut mot Bönan.

Fyren är sammanbyggd med fyrbostaden som består av ett rum och kök. Fyren är byggd av korsvirke och bräder och boningshuset av timmer. Tornets höjd över havet är 19,9 meter. Inte mindre än 73 trappsteg leder upp till fyren från vilken man har en underbar utsikt över skärgården. Fyren var en gång fotogendriven och lämpan var förstärkt av speglar.

Historia

Under 1700-talet etablerades flera lantställen och jordbruk av borgarna i staden. Det var små herrgårdsliknande anläggningar. Den enda kvarvarande är Engelsbergs gård. På andra hälften av 1800-talet blev det populärt med sommarnöjen vid vattnet där man skulle komma undan stadens smutsiga och stökiga värld.

Kring sekelskiftet 1900 utvecklades Bönan parallellt med fisket till badort. I både Bönan och Utvalnäs lever fisket vidare om än i liten omfattning jämfört med tidigare.

Läs mera

Axmar Bruk

I Axmar bruk finns brukshistoria i form av en bevarad hytta med två ugnar och en park med ruiner från det äldsta bruket på 1670-talet.

Bruket grundades 1671, förstördes av ryska trupper 1721, men byggdes sedan upp igen. Den hytta vi kan se idag är från 1860-talet. Den står kvar som ett ståtligt monument från järnbrukstiden.

Järnframställning påbörjades redan på 1600-talet. Under stor del av 1700-talet drevs bruken av Brita Behm, även kallad Järn-Brita, som var känd för sitt hårdföra affärssinne. När ryssarna invaderade kusten 1721 brändes i stort sett hela bruket ner men genom Brita Behms försorg byggdes det snart upp igen.

Under 1800-talet ägdes Axmar bruk av familjen von Schinkel. På 1860-talet gjordes en modernisering och hela bruksbebyggelsen flyttades närmare havet.

En ny större hytta byggdes bland annat med sex lancashirehärdar. Där de tidigare bruksbyggnaderna stått anlades en engelska park och en gigantisk herrgård på över 700 kvadratmeter uppfördes. Idag är många bruksbyggnader rivna och även den stora herrgården. Hyttan restaurerades däremot på 1970-talet. Parken är välbevarad och värt ett besök då den vittnar om en svunnen tid av flärd och elegans.

I parken finns dammar och kanaler där grönskan speglar sig. Parken med vattendragen erbjuder en vacker picknick-miljö. På en liten ö ligger ett lusthus som blivit en symbol för föreningen Hyttan som sköter och bevarar järnbruket. Axmar bruk är sedan 2011 Kulturreservat.

I Gula huset finns sommarcafé i juli. I den gamla magasinbyggnaden Bläckhornet vid havet finns konst och hantverk. Också i Hyttan finns konst under vissa sommarperioder.

Guidning kan bokas.

Text Visit Gävle

Läs mera

Länkar

Ljusne bruk

Under mitten av 1800-talet utvecklades en omfattande industri vid Ljusnans utlopp.

Familjen Kempe som var ägare, lade här grunden till den förmögenhet med vars hjälp dottern Wilhelmina (gifte von Halwyll) och inredde och bekostade Halwyllska palatset.

Bruksmuséet skildrar arbetarnas liv i sekelskiftets Ljusne, ett liv helt i skuggan av sågverk och järnbruk.

Museet har samlingar av dåtida föremål samt autentiska miljöer som skola, lanthandel och arbetskök.

Adress: Alavägen 5, Ljusne

Länkar

Stenö havsbad och camping

Länkar

Erik-Anders hälsingegård

Erik-Anders hälsingegård är en av de sju världsarvsgårdarna med anor från 1800-talets början. UNESCOs officiella utmärkelse heter "Decorated Farmhouses of Hälsingland".

I gården visas exempel på inredningar från flera tidsepoker från 1850-1950 med nytillverkade möbler i Hälsinglands rika allmogekultur. Trädgården är återskapad från hur den såg ut 1920.

Inne i huset ligger rummen i hela två rader och på övervåningen finns en pampig festsal med en imponerande bredd.  I festsalen har man låtit den flitigt anlitade målarfamiljen Knutes måla marmoreringar i väldigt hög klass som harmonierar dörröverstyckena och kakelugnen.

Denna herrgårdslika arkitektur speglar de ambitioner som Erik Andersson, mannen efter vilken gården fått sitt namn, hade vid byggandet.

Här finns även gårdscafé, möbelutställning samt en butik med nytt och gammalt.

Läs mera

Länkar

Skärså fiskeläge

Skärså är ett gammalt fiskeläge i en skyddad hamn norr om Söderhamn där sjöbodarna finns kvar trots att de inte brukas av så många yrkesfiskare. Runt Skärså kan promenera i en halvcirkel från parkeringen runt till rökeriet som vetter ut mot havet. Där man kan för övrigt handla fisk på Westlunds fisk men vill man äta fisk, då gör man det på omåttligt populära krogen Albertinas.

Här finns även ett fiskemuseum, en glashytta samt lite längre norrut, en badplats med camping.

Borka Brygga - restaurang och museum.

Vid Borka brygga ligger ett kafé och restaurang på bryggan. Den är inrymd i en gammal väntsal till ångbåtarna som trafikerade här förr.  Det är ett populärt bussresmål men man har även pub och musikkvällar.

Intill i en sjöbod ligger Fiske- och sälfångstmuseum som är en tidstrogen sjöbod- och fiskestugmiljö med redskap och verktyg från slutet av 1700-talet och framåt. Även foton och dokumentation av olika fångstmetoder.

Är man spänstig så tar man en liten promenad upp till utsiktsberget ovanför.

Här finns även gästhamn, camping och bensinmack.

Öppet maj till September eller vid förfrågan

Länkar

  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Furuviksparken
Furuvik är en park för hela familjen. Här kan ni välja att promenera i vår vackra gröna, lummiga park, hälsa på alla vår djur, besöka handelsbodarna, njuta god mat, svalka er i vårt äventyrsbad, snurra dig yr på vårt tivoli eller njuta av konserter en ljum sommarkväll. ...
OrtGävle
Rullsand
Ett helt fantastiskt havsbad i Älvkarleby kommun i norra Uppland. Stora sandstränder och öppet hav.
OrtÄlvkarleby
Engeltofta
Anrik 1800-tals herrgård med, hotell, restaurang och sandstrand vid Gävlebukten. Engeltofta är en plats utöver det vanliga. Avstånd från E4 c:a: 10 min 10 km
OrtGävle
Sveriges Järnvägsmuseum - Stängt för ombyggnad.
Ett mycket intressant museum som följer järnvägens men även samhällets utevckling under motsvarande tid. Adress Rälsgatan 1 såklart.
OrtGävle
Älvkarleby turisthotell - nedlagt
Hotellet med restaurang sägs ligga på "norra Upplands vackraste plats". Byggnaden från 1890-talet har många fina trädetaljer. Menyn är klassiskt svensk.
OrtÄlvkarleby
Gävle slott
Ett slott i stram fransk 1700-tals klassicism med anor från 1500-talet. Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km
OrtGävle

Furuvik är en park för hela familjen. Här kan ni välja att promenera i vår vackra gröna, lummiga park, hälsa på alla vår djur, besöka handelsbodarna, njuta god mat, svalka er i vårt äventyrsbad, snurra dig yr på vårt tivoli eller njuta av konserter en ljum sommarkväll.

Avstånd från E4 c:a: 15 min 13 km

  • Till start: 152,4 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Gävle 
  • Avgift: Ja 


Furuviksparken

Det finns en plats där avstånden är små och upplevelserna stora. En plats där allting kommer närmare. Det är en makalös plats. Vi kallar den Furuvik. Här kommer du närmare djuren. Så nära att du ibland kan ta på dem – och de på dig. Här kommer du närmare musiken. Inga stora, anonyma arenor. Bara du, artisterna och musiken. Och mitt i grönskan hittar du vårt tivoli och bad – med kortare köer, längre åk och mer pirr i magen. Furuvik är närmare än du tror. Välkommen!

Furuvik är en park för hela familjen. Här kan ni välja att promenera i vår vackra gröna, lummiga park, hälsa på alla vår djur, besöka handelsbodarna, njuta god mat, svalka er i vårt äventyrsbad, snurra dig yr på vårt tivoli eller njuta av konserter en ljum sommarkväll.

DJUREN
Längs med vägen i parken träffar ni på våra djur. I Apornas Värld möter du allt från stora människoapor till små, söta dvärgsilkesapor. Vandra genom Afrikas regnskog, åk flodfärd i Sydamerika, möt vårt maffiga orangutangpar i Asien. I vårt fina orangutanghus ligger Lunds Universitets Primatforskningsstation Furuvik. Hos vår schmpansfamilj, som leds av store, starke hanen Santino hittar du också TV-kändisen Manda och minstingen Selma. Missa inte den dagliga apmatningen där djurskötarna berättar om vår närmaste släkting, schimpansen.

Du kan också gå på Sveriges enda kängurusafari och möta de stora grå jättekängururna. I Regnskogen vandrar du bland 30-talet lösa boaormar och småapor hoppar på grenarna ovanför ditt huvud. Här bor också ormar, kajmaner, spindlar, fiskar, ödlor, sköldpaddor med flera. Lemurlandet bjuder på spännande möten. Plötsligt står du mitt bland lemurerna och om du har tur landar en lemur på din axel. I Stallet bor Sveriges minsta häst, Moondancer, tillsammans med de andra ponnyhästarna. Under högsäsong kan du prova på ponnyridning. På Fäbodvallen kan man klappa, gosa och umgås med djuren på riktigt nära håll, smeka pälsen på en liten killing eller spana in det coola gänget hängbukssvin. Missa inte att följa med djurvårdarna när de matar och berättar om djuren.

TIVOLI
På Furuviks Tivoli kan du låta fjärilarna fladdra i magen! Här kan du gunga loss, snurra dig yr, åka upp i skyn, upp och ner, hit och dit... Tivolit har fått en rejäl ansiktslyftning under senare år. Vi har ett tjugotal åkattraktioner för alla åldrar. Flera spännande åkattraktioner står på plats för att bjuda liten som stor på hisnande upplevelser. Testa berg och dalbanan ROCKET (längdgräns 110 cm)  och den magnifika Kättingflygaren (längdgräns 110 cm) - för dig som törs. Nya barnfavoriten är Bikupan (längdgräns 110 cm) . Köper du ett åkband får du åka hur många gånger du vill - och orkar förstås. Att du är trygg hos oss i Furuvik är viktigt. Därför har vi ett väl utvecklat säkerhetsprogram kring alla våra åkattraktioner.

ÄVENTYRSPOOLEN
Efter en varm, härlig dag fylld av nya djurvänner och massor av karusellåkande är det skönt att ta ett dopp i vår stora pool.  Poolen ligger till höger strax innanför entrén omgärdad av en lummig grönska. En perfekt tummelplats för alla som gillar härliga vattenlekar.Runt poolen finns ett skönt trädäck och stora gräsytor att lägga ut picnicfilten på och bara njuta. Våra allra minsta gäster kan svalka sig i vår lilla plaskpool. Furuviks poolområde är på väg mot att bli ett av regionens häftigaste äventyrsbad utomhus. Idag finns en stor härlig pool, en mindre barnpool, 2 fartiga vattenrutschar,  plaskigt äventyrstorn, som gjort för roliga och spännande badlekar.

NÅGONTING ATT ÄTA
Alla upplevelser, mysiga möten med djuren och häftiga karusellturer sätter fart på hungern. Mitt på Tivolit, strategiskt belägen bland karusellerna ligger Cirkusrestaurangen med sitt stora blå-gula tak. Här hittar du barnens favoriter på menyn och ett brett utbud snabbmat från världens alla hörn. Du kan välja att äta inomhus i skuggan eller på vår träveranda med god uppsikt över karusellerna och tivoliområdet. Cirkusrestaurangens placering gör att det är nära till när barnen får spring i benen och karusellerna och djuren lockar igen.

I Fiskeläget hör du fiskmåsarna och känner havsbrisen! Lämna djuren och karusellerna för en stund och besök vårt Fiskeläge. Här kan du i lugn och ro, äta enklare smårätter från havet i genuin fiskaremiljö, se vår fiskare tuffa in med båten och smaka på den nyrökta fångsten. Du kan titta in i sjöbodarna, höra vågklucket och dra in tjärdoften i näsborrarna. Här är det mysigt och gemytligt. Efter maten –ta en promenad på klipporna vid Furuskär -den fantastisk havsutsikten räcker gott som efterrätt.

Är du sugen på något riktigt gott samtidigt som du vill njuta av vacker miljö och magnifik utsikt är det till vår stolthet, restaurangen Furuviks Brygga, du ska bege dig. Den är naturskönt belägen,  precis vid strandkanten. Det toppmoderna, välrenommerade köket erbjuder en rik variation av rätter i saltstänkt havsmiljö. Restaurangen är öppen varje dag under sommaren och serverar ett fantastiskt julbord under december.

HEMLIGA FORTET OCH ÄVENTYRSÖN
Hemliga Fortet är ett kustförsvarsmuseum som byggdes i mitten av förra seklet. Här kliver du rakt ner i underjorden och rakt in i kalla krigets dagar på 50-talet. Du spejar ut över havet genom riktiga kanonsikten och upplever känslan hur det var att försvara Gävle Hamn från fienden som kunde komma sjövägen. Över anläggningen vilar en atmosfär från beredskapstiden och du får känna, klämma och vara nästan överallt i de många, hemliga gångarna.  Här finns sängar, logement, matsal mycket annat som väcker nostalgiska känslor hos många. Här hittar du även Äventyrsön! Det var här som TV-programmet Wild Kids spelades in under två säsonger. Ute på Äventyrsön hittar du tävlingsmoment ur programmet. Du kan testa balansen i Elefantbajsbanan, lägga jättepusslet eller varför inte testa både smidighet och snabbhet i Nyckelbanan?

Text Visit Gävle

Läs mera
Furuviksparken
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Jungfrukusten från Gävle till Enånger.
RUNDTUR: Jungfrukusten kallas kustområdet i Gästrikland och Hälsingland. Och sträcker sig tjugo mil från Furuvik i söder till Ragvaldsnäs i norr. Här södra delen upp till Enånger.
OrtGävle
Furuvik Havskrog
En vackert belägen krog vid havet där du sitter inne i marin miljö eller ute på bryggan. Bedårande utsikt. Avstånd från E4: 14 km, c:a 16 min.
OrtGävle
Sveriges Järnvägsmuseum - Stängt för ombyggnad.
Ett mycket intressant museum som följer järnvägens men även samhällets utevckling under motsvarande tid. Adress Rälsgatan 1 såklart.
OrtGävle
Bönan fiskeläge och fyrmuseum
Genuint fiskeläge ute vid havet. I Bönan finns mycket att se och uppleva. Köp nyrökt böckling eller färsk fisk direkt av fiskarna. Besök Böna Fyr eller bada. Avstånd från E4 c:a: 15 min 15 km
OrtGävle
Gävle slott
Ett slott i stram fransk 1700-tals klassicism med anor från 1500-talet. Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km
OrtGävle
Sveriges Fängelsemuseum
Besök och berörs i museet med basutställningar i två gamla fängelser, centralt invid slottet på södra sidan om Gavleån. Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km
OrtGävle

Ett mycket intressant museum som följer järnvägens men även samhällets utevckling under motsvarande tid. Adress Rälsgatan 1 såklart.

  • Till start: 156,0 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Gävle 
  • Avgift: Nej 


Sveriges Järnvägsmuseum

Det nationella järnvägsmuseet med en av världens främsta samlingar av lok och vagnar, bland annat Prins August från 1856 och andra häftiga fordon och föremål från Sveriges järnvägshistoria.

Sveriges Järnvägsmuseum är en familjär plats med utställningar och lekfullt lärande för alla åldrar, tågtrafik med museitåg och minitåg vid evenemang. Äkta järnvägsmiljö med historiska byggnader och park. Sommarskoj med öppet magasin, dagliga rälsbussturer och extra mycket att uppleva vid museet!

Museet har också ett referensbibliotek med det mesta som givits ut på svenska om järnvägar och järnvägshistoria, tidtabeller från mitten av 1800-talet och tidskrifter att läsa.

Adress: Rälsgatan 1 Gävle

Text Visit Gävle

Läs mera

Länkar

Laddar..
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Gävle slott
Ett slott i stram fransk 1700-tals klassicism med anor från 1500-talet. Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km
OrtGävle
Engeltofta
Anrik 1800-tals herrgård med, hotell, restaurang och sandstrand vid Gävlebukten. Engeltofta är en plats utöver det vanliga. Avstånd från E4 c:a: 10 min 10 km
OrtGävle
Furuvik Havskrog
En vackert belägen krog vid havet där du sitter inne i marin miljö eller ute på bryggan. Bedårande utsikt. Avstånd från E4: 14 km, c:a 16 min.
OrtGävle
Jungfrukusten från Gävle till Enånger.
RUNDTUR: Jungfrukusten kallas kustområdet i Gästrikland och Hälsingland. Och sträcker sig tjugo mil från Furuvik i söder till Ragvaldsnäs i norr. Här södra delen upp till Enånger.
OrtGävle
Huseliiharen
En vackert belägen restaurang i Gefle Segelsällskaps charmiga gamla lokaler med god mat och härlig utsikt.  Avstånd från E4 c:a: 13 min 13 km
OrtGävle
Mackmyra bruk
Mackmyra ligger vackert vid den forsande Gavleån. Engelska parken med lusthuset från 1830-talet bjuder in till avkopplande promenader. Avstånd från E4 c:a 10 min 10 km
OrtGävle

Besök och berörs i museet med basutställningar i två gamla fängelser, centralt invid slottet på södra sidan om Gavleån.

Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km

  • Till start: 157,5 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Gävle 
  • Avgift: Ja 


Sveriges Fängelsemuseum

Besök och berörs i museet med basutställningar i två gamla fängelser, centralt invid slottet på södra sidan om Gavleån.

I slottshäktet från 1732 möter Du i utställningen "Androm till skräck och varnagel" den tid då vi i Sverige hade skampålar på torgen, skamstockar utanför kyrkorna och mängder av galgbackar längs med allfartsvägarna.

I cellfängelset från 1847 får Du möta en av de största reformerna under 1800-talet. Det var då vi gick ifrån de offentligt verkställda skam- & kroppsstraffen och istället började med frihetsberövande som straff i fängelse.

I entrén ingår en audioguide på svenska, engelska eller tyska.

Öppet onsdagar 12-18. Torsdag-söndag 12-16.
Sommartid öppet alla dagar.
Visningar kan bokas alla dagar, utom måndagar, både dag- och kvällstid.

Hamiltong 1 & 3 , Gävle
Tel: +46 26654430

Text Visit Gävle

Läs mera
Sveriges Fängelsemuseum
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Gävle slott
Ett slott i stram fransk 1700-tals klassicism med anor från 1500-talet. Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km
OrtGävle
Gamla Gefle
En fantastiskt charmig stadsdel i Gävle med kullerstensgator och en stadsplan delvis från medeltiden men husen är mest från 1700-talet.  Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km
OrtGävle
Sveriges Järnvägsmuseum - Stängt för ombyggnad.
Ett mycket intressant museum som följer järnvägens men även samhällets utevckling under motsvarande tid. Adress Rälsgatan 1 såklart.
OrtGävle
Gasklockorna.
Här lagrades tidigare stadsgas. Idag är de en levande kulturscen med fem olikar arenor på Brynäs i Gävle med konserter, mässor, möten och sportevenemang. 
OrtGävle
Furuvik Havskrog
En vackert belägen krog vid havet där du sitter inne i marin miljö eller ute på bryggan. Bedårande utsikt. Avstånd från E4: 14 km, c:a 16 min.
OrtGävle
Jungfrukusten från Gävle till Enånger.
RUNDTUR: Jungfrukusten kallas kustområdet i Gästrikland och Hälsingland. Och sträcker sig tjugo mil från Furuvik i söder till Ragvaldsnäs i norr. Här södra delen upp till Enånger.
OrtGävle

Här kan man få guidning om whiskytillverkning eller vara med på whiskyprovning av detta svenska uppstickarmärke.

Avstånd från E4 c:a 3 min 1 km

  • Till start: 157,5 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Gävle 
  • Avgift: Nej 


Mackmyra Whiskyby

Här kan du följa med på en guidad visning eller komma på en whiskyprovning. Här finns även ett besökscenter beläget i entrén till Gravitationsdestilleriet.

Kolonnvägen 2, Gävle

Text Visit Gävle

Länkar

Mackmyra Whiskyby
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Sveriges Fängelsemuseum
Besök och berörs i museet med basutställningar i två gamla fängelser, centralt invid slottet på södra sidan om Gavleån. Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km
OrtGävle
Gävle slott
Ett slott i stram fransk 1700-tals klassicism med anor från 1500-talet. Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km
OrtGävle
Gamla Gefle
En fantastiskt charmig stadsdel i Gävle med kullerstensgator och en stadsplan delvis från medeltiden men husen är mest från 1700-talet.  Avstånd från E4 c:a: 10 min 5 km
OrtGävle
Bruk och parkresa från Gävle till Högbo.
Med start i Mackmyra bruk går färden vidare till ytterligare två bruk, Wijs trädgårdar och stationssamhället Jädraås och en hembygdsgård.
OrtGävle
Engeltofta
Anrik 1800-tals herrgård med, hotell, restaurang och sandstrand vid Gävlebukten. Engeltofta är en plats utöver det vanliga. Avstånd från E4 c:a: 10 min 10 km
OrtGävle
Furuviksparken
Furuvik är en park för hela familjen. Här kan ni välja att promenera i vår vackra gröna, lummiga park, hälsa på alla vår djur, besöka handelsbodarna, njuta god mat, svalka er i vårt äventyrsbad, snurra dig yr på vårt tivoli eller njuta av konserter en ljum sommarkväll. ...
OrtGävle

Pages

Subscribe to Gävle