Byar och gamla bondesamhället.


Mölarps kvarn ligger i Fristad vid Viskan. Så tidigt som på 1500-talet började man driva kvarnar med hjälp av forsarna här och med tiden även för såg och vadmalsstamp. Här uppstod det första industriområdet i Fristad i slutet av 1800-talet.

  • Till start: 337,9 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Borås 
  • Avgift: Nej 


Mölarps kvarn

Mölarps kvarn ligger vid Viskan i Fristad. Där har forsarna sedan 1500-talet utnyttjats till att driva kvarnar och sedan även såg och vadmalsstamp. Vid Mölarp uppstod i slutet av 1800-talet det första industriområdet i Fristad.

 

Mölarp kanske kan uttydas ”mjölnarens torp”.


Nuvarande byggnader är från 1800-talet. Kvarnen var i bruk fram till 1968. Därefter har den renoverats och ett nytt vattenhjul har tillverkats så det åter går att mala i kvarnen. I kvarnen finns också samlingslokaler. Kvarnen ägs och sköts av Fristad Hembygdsförenings.

 

Viskan delar sig vid Mölarp så att det bildas en ö. Ön ingår i ett naturreservat.Där finns drygt 250 arter, bl a den ovanliga silvertisteln samt stora bestånd av backsippor. Här finns också forsärla och strömstare.

 

I området finns fornlämningar med bl a hällkista, gravfält med domarringar och resta stenar. I området öster om ön har bearbetade flintrester hittats.

 

Varje år anordnas i maj månad Mölarpsdagen då bl a kvarnen är igång. Kaffeservering sker den första söndagen i varje månad under sommaren.

 

Text Borås kommun

Läs mera

Länkar

Mölarps kvarn.
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Vänga kvarn.
En bit ifrån Vänga mosses vandringsleder ligger Vänga Kvarn med kafé och bageri. Här kan man äta lättare mat, smörgåsar och fika. Allt är bakat med närodlade sädesslag som malts i kvarne i byggnaden. Även ett bruksmuseum.
OrtBorås
Navet Science Center.
Här på det prisbelönta Navet får man tillsammans med engagerad och kunnig personal i interaktiva utställningar uppleva och experimentera teknik, människokroppen, vattnet, ljuset och universum.
OrtBorås
Torpa stenhus...
OrtTranemo
Nääs slott
Slottet med en av Skandinaviens mest kompletta orörda 1800-tals interiörer. Fin tavelsamling salongsmåleri. Slottsrestaurang och kafé. 
OrtLerum
Gräfsnäs slottsruin och park...
Hit tar man sig med bil eller via museuijärnvägen från Anten. Slottet vars ruiner man kan beskåda är byggdes på 1550-talet och brann senast 1834. Vacker park, trädgårdskafé samt friluftsmuseum.
OrtAlingsås
Gunillaberg
På Gunillaberg har blomsterkonstnären Tage Andersen skapat ett unikt kulturcentrum. Den historiska herrgården samspelar med blomsterkonst, skulpturer och levande djur. Café och restaurang. Entréavgift.
OrtJönköping

En bit ifrån Vänga mosses vandringsleder ligger Vänga Kvarn med kafé och bageri. Här kan man äta lättare mat, smörgåsar och fika. Allt är bakat med närodlade sädesslag som malts i kvarne i byggnaden. Även ett bruksmuseum.

  • Till start: 340,0 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Borås 
  • Avgift: Nej 


Vänga kvarn

Strax norr om Borås ligger Vänga Kvarnkafé & Bageri i natursköna omgivningar nära fina promenadstråk. Här erbjuds lättare mat, smörgåsar och god fika, allt bakat på närodlade KRAV-märkta sädesslag som malts i Vänga kvarn som ligger i samma byggnad.

Kvarnen som funnits sedan mitten av 1800-talet och fortfarande används, erbjuder också ett bruksmuseum väl värt ett besök. Du kan också handla med ett surdegsbröd eller något annat gott från bageriet.

Vänga Kvarn ligger 20 minuter från Borås pch 35 minuter från Alingsås. Ca 600 meter bort går den fina vandringsleden Vänga mosse.

Text Borås kommun.

Länkar

Vänga kvarn.
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Nygrens Café Alingsås
I ett magasin med anor från 1700-talet ligger ett av kaféstaden Alingsås allra främsta kaféer. Allt bakas på plats och sommartid har man en fin innergård i denna pittoreska miljö. Luncher på vardagar.
OrtAlingsås
Alingsås
Sveriges fikastad nr 1. Mysig stad att flanera runt i och fika är ett måste. Nygrens café var årets fikaställe 2016 i White Guide.
OrtAllingsås
Nääs slott
Slottet med en av Skandinaviens mest kompletta orörda 1800-tals interiörer. Fin tavelsamling salongsmåleri. Slottsrestaurang och kafé. 
OrtLerum
Torpa stenhus...
OrtTranemo
Hofsnäs gård...
OrtBorås
Conditori Nordpolen
Ett av Sveriges bästa konditorier. Mästarklass enligt White Guide. Mästare på tårtor säger vi.
OrtVara

Strax ovanför Gränna, på bergskanten, med en vidunderlig utsikt över staden, ligger Grännabergets Friluftsmuseum, anlagd 1912. Stugorna och ett kafé är öppna sommartid.

  • Till start: 254,4 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Gränna 
  • Avgift: Ja 


Grännabergets friluftsmuseum

Strax ovanför Gränna, på bergskanten, med en vidunderlig utsikt över staden, ligger Grännabergets Friluftsmuseum, anlagd 1912.

Från början fungerade platsen som en stadspark för Grännaborna, men år 1916 började man flytta hit gamla och hotade byggnader. Tanken var att det skulle bli som Skansen i Stockholm.

Här finns bland annat ett kaptensboställe från 1600-talet, ett soldattorp, ett pappersmästarboställe från Röttle, marknadsbodar, visthusbod och ett vagnsmagasin.

Här finns även: Servering, motionsspår och utsiktsplatser.

Fri entré.

Stugorna är öppna maj-augusti  10.00-21.00.                                         

Text: Visit Småland

Läs mera
Grännabergets fruluftsmuseum...
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Röttle by
Söder om Gränna ligger Röttle by. En sommaridyll och kulturskyddad by med gamla kvarnar, vattenfall och småbåtshamn.
OrtGränna
Uppgrenna naturhus
En rogivand oas med vidudnerlig utsikt över Vättern. Entréavgift.
OrtGränna
Kleven kafé och utsiktsplats
En makalös utsikt över Vättern som kan avnjutas med en fika. Vandringsleder utgår här. Har man tur får man se hang gliders kasta sig ut.
OrtGränna
Stjärneborgs museum och pyramiden.
Den excentriske Malte Liewen Stierngranat skapade mausoleumet som en familjegrav efter en resa till Egypten. Han ligger balsamerad inuti. Kuriosamuseet fyllde han med allsköns prylar.
OrtAneby
Gripenbergs slott...
Slottet får man betrakta på håll men det är vackert så. Det är ett magnifikt träslott uppfört av Carl Gustav Wrangel (Skokloster och Wrangelska palatset) och arkitekt troligen Nicodemus Tessin d.ä.
OrtTranås
Husqvarna fabriksmuseum
Kungliga vapen, världsmästarmotorcyklar och många många fler produkter från Husqvarnas 326-åriga historia finns här. Här kan man ströva omkring i timmar på minnenas allé och känna historiens vingslag...
OrtHuskvarna

Denna fäbod är verkligen värd ett besök. En av de sista riktigt levande fäbodarna i landet med anor från 1600-talet. I entréavgiften ingår guidning. Fika med kokkaffe och bak. 

  • Till start: 247,5 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Rättvik 
  • Avgift: Nej 


Karl-Tövåsens fäbod.

Ta chansen och upplev en utav de sista riktigt, levande fäbodarna. Med anor från 1600-talet. En bit kulturhistoria med kor som betar fritt i skogen och vars mjölk man med uråldriga mathantverkstraditioner tillverkar mejeriprodukter med, som finns till försäljning efter tillgång. 

 

På fäboden finns även hästar, kalvar, grisar, höns, kaniner med mera. Här kan man njuta av en kopp äkta kokkaffe av vatten från egen källa. Till kaffet erbjuder man till exempel en fäbodsmörgås med hemkärnat smör och småost med mera.

 

För ett besök betalas entré på plats och då ingår visning som sker två gånger dagligen.

 

En mycket gammal fäbod
I 1663–64 års fäbodinventering står sex gårdar från Vikarbyn som brukare på Karl-Tövåsens fäbod. Exakt hur gammal fäboden är vet man inte, men man vet att den varit i bruk varje sommar utan uppehåll sedan 1663, då den första gången nämns i skrift.

 

Den 10 juni, Svantedagen, var enligt tradition buffringsdag, då man flyttade djur och proviant för en lång tid. Datum och tid bestämdes gemensamt eftersom ingen fick komma åt det saftiga betet före någon annan. I en kreaturslängd från 1830 kan man läsa att det var 26 gårdar, som nyttjade Karl-Tövåsens fäbod enligt följande: Tjugo gårdar i Vikarbyn hade med sig 83 kor, 16 hästar, och 291 får och getter. Från sex gårdar i Röjeråsen, Stumsnäs, Västbjörka och Öja kom 18 kor, 5 hästar och 72 får och getter, Sammanlagt fick 101 kor, 21 hästar och 363 får och getter sitt bete på skogen.

 

Fäbodens namn har stavats lite olika genom århundradena som Kall-Töfåsen, Kall-Täffåsen, Kal-Töfåsen, Carl-Töfåsen och Karl-Tövåsen. Namnet Kall tros vara berget, som ligger sydväst om vallen. Berget är ett Kallberg, ett berg där man i forna tider tände en vårdkase för att varna befolkningen för krig och ofärd. På rättviksmål betyder kall något som man rest upp. Namnet Carl eller Karl är daterat senare och tros vara ett skrivfel sedan storskiftet på 1830-talet.

 

Många byggnader har försvunnit genom åren. Går man runt på fäboden ser man rester av både stugor, fjus (ladugårdar) och källare. En stuga som fortfarande finns kvar är ”Budstugu” Den användes förr som stuga åt ”lekunur”-vallkullorna, som var anställda att sköta djuren och tillverka produkter av mjölken. I stugan fanns två öppna eldstäder, den ena för ystningsgrytan och den andra för messmörsgrytan. Stugan tros vara från sent 1600-tal och används idag som kaffestuga.

Läs mera
Karl-Tövåsens fäbod.
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Dalhalla - guidad tur
En guidning om Dalhallas historia från meteoritnedslaget till dagens konsertarena inklusive utställning om Draggängarnas kalkbrott.
OrtRättvik
Nittsjö keramik
Ett krukmakeri med 100-årig tradition där man tillverkar en mängd olika produkter i sten- och lergods. Försäljning av 2:a sortering.
OrtRättvik
Rättviks Gammelgårds Fäbodställe
Ett typisk fäbodställe med en samling funktionsbyggnader i olika stilar och tekniker från 1500- till 1800-tal.
OrtRättvik
Utsiktstornet Vidablick
Utsiktstornet Vidablick är 28 meter högt och ligger på Hedsåsberget på en höjd av 352 meter över havet. Tornet invigdes i slutet av 1800- talet av Gustaf Adolf sedermera kung Gustav VI.
OrtRättvik
Rättvik - guide
OrtRättvik
Utsikter och vattenfall från Tällberg till Gesunda...
En höjdare i dubbel bemärkelse. Här tar man sig runt bland utsiktsplatser, vattenfall och naturupplevelser kring Siljan i Dalarna.
OrtLeksand

Obbola är en av de äldsta byarna i Umeå socken. Vid Byn ligger två fiskelägen och en segelbåtshamn. Här finns Gamla Salteriet; fiskekrog och butik. Fornstig med flera intressanta stopp.

  • Till start: 498,7 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Umeå 
  • Avgift: Nej 


Obbola

Laddar..
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Holmens utsiktsplats.
Om man bjuds på skådespel, då ska det vara en riktig läktare för publiken. Så känns det på denna underbara utsiktsplats på ön Holmen och scenen är deltat i Österfjärden. Grillplatser finns.
OrtUmeå
Umeälvens delta naturreservat - Fågeltornet Bergön...
En kort promenad från parkeringen når man detta fågeltorn som även har en tillgänglighetsanpassad utsiktsplattform intill. Fin utsikt över Västerfjärden från båda men även Österfjärden från tornet.
OrtUmeå
Arboretum Norr och Baggböleforsen...
Arboretum Norr har 400 sorters träd och buskar från norra halvklotets alla hörn. Många nya färger och former att uppleva. Här finns en utsiktsramp över Baggböleforsen och men kan vandra på rester av det gamla kraftverket.
OrtUmeå
Järnäsklubb...
Klubb betyder havsudde och här ligger känd väderstation och lotsplats. Efter kort vandring genom tallskog når man härliga klippor med picknickplatser. På Kafé Lotsen fikar man och äter gott.
OrtNordmaling
Olofsfors bruk...
Ett av Västerbottens populäraste besöksmål. Bruket har anor från 1762 och är en av landets mest välbevarade och genuina bruksmiljöer. Är sommaröppet och då öppnar hantverkare, konstnärer och ett kafé upp. Guidade turer kan bokas året om.
OrtNordmaling
Vindelforsarnas naturreservat.
Vindelälven är en av fyra stora nationalälvar som inte har några vattenkraftverk. Forsarna är som mäktigast här i mitten av juni. Flera strövområden, exempelvis Broarna runt 4,9 km. Sommartid kafé och konsthall. Avstånd från Umeå c:a 55 min, 58 km
OrtVindeln

I det lilla samhället finns flera äldre fina norrobottensgårdar, lador, smedja, härbren och en kvarn i stående timmer. Bredvid kvarnen finns ett fungerande vattenkraftverk.

  • Till start: 690,4 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Piteå 
  • Avgift: Nej 


Lillpite

Lillpite är en vacker by, naturskönt belägen ca 24 km västnordväst om Piteå. Bebyggelsen ligger utspridd längs Lillpiteälvens och Norrbodabäckens dalgångar i ett odlingslandskap med anor från 1400-talet. I byn finns bevarat många kulturhistoriska byggnader bl a lador, norrbottensgårdar, en kvarn och hembygdsgården Legdgården.

Text lillpite.se

Lillpite.
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Böle garveri...
Garveriet drivs av fjärde generationen och man använder grankåda i garvningen och bakom butiken med alla fina produkter kan man kika på den processen. Göran Perssons klev in i näringslivet med en Böle portfölj som idag kostar 5500 Euro.
OrtPiteå
Kyrkstaden i Öjebyn...
Kyrkstaden är övernattningsstugor för långväga församlingsbor vid kyrko- eller marknadsbesök. Här låg Piteås ursprungliga stad som pga landhöjningen flyttades ut mot havet. Marknad varje sommar.
OrtPiteå
Paltzerian...
Här på på världens första Paltzeria serveras alltid pitepalt. Palt är stekt fläsk och lök dolt i en degblandning av råriven potatis och mjöl. Lingon och kall serveras mjölk till. Paltschwimmern nästa.
OrtPiteå
Sikfors...
OrtPiteå
Marranäsvältan...
En mäktig naturupplevelse. Här ser man resultatet av inlandsisens avsmältning. Sand och grus som samlats i åsen har sakta forslats ut i havet och efterlämnat denna 160 m långa och 30 m djupa ravin. 
OrtSkellefteå
Storforsen...
Måste upplevas. Storforsen är Europas största obundna fors som faller 60 m de sista två km. Man kan ta sig ut till ramper och stå invid eller ovan forsande vatten. Nedanför forsen ligger ett hotell med stugby och camping varifrån vandring leder till forsen. ...
OrtÄlvsbyn

Intill Grödinge kyrka från 1300-talet ligger Klockargårdens våffleri där det tidigare låg en kyrkskola. Våfflorna är matiga eller sötsmaskiga.

  • Till start: 26,1 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Botkyrka 
  • Avgift: Nej 


Klockargårdens Våffleri

Länkar

Klockargårdens Våffleri...
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Café Rosenhill
Ett smått legendariskt fik som 2009 utsågs till Sveriges bästa café. Vackert läge, bra service och klassiskt kafésortiment. Specialitet rågsmörgåsar.
OrtBotkyrka
Lidabadet
Stor strand och en lång stor brygga med 2 stegar, en på grunt vatten och en på det lite djupare. Runt ikring kringlar sig lummiga naturstigar.  Café och picknickmöjligheter. Blir vovven din också varm finns här en separat brygga för hundbad. 
OrtBotkyrka
Söderut genom Botkyrka och Södertälje
En snirklande väg mellan E4:an och Nynäsvägen som ringlar sig ned och passerar allsköns sevärt. En gratiis bilfärja över Skanssundet ger lite båtkänsla.
OrtBotkyrka
Tumba bruk och bruksmuseum.
Bruket kan besökas även när inte museet är öppet. Studera byggnader för sedeltillverkning och den tydliga uppdelningen av bostäder för arbetare ledning. ...
OrtBotkyrka
Hågelbyparken
En folkpark som är inrymd på LM Ericssons gamla gård. Här finns nåt för alla; en folkpark. Härligt fik, lanthandel, restaurang i herrgården, stor park, bilbana, 4H-gård och dans kvällstid. 
OrtBotkyrka
Två pärlor i Botkyrka - Hågelby och Tumba bruk.
LM Erisson den store industrimagnaten lät riva några vackra byar för att bygga Hågelby. Nu en folkpark med nåt för alla.Tumba bruk är vacker bruksmiljö med museum om sedeltillverkning.
OrtBotkyrka

Ett museum för alla om kulturhistoria, konst, textil och foto. Missa inte världens ädsta skida. Intill ligger Gammlia med byggnader som speglar det gamla Sverige med kyrka, skola, bondgård och typiska samevisten.

  • Till start: 513,9 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Umeå 
  • Avgift: Nej 


Västerbottens museum och Gammlia...
Stor karta
Sevärdhet 1 av 2

Västerbottens museum

Gammlia

  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Umeälvens delta naturreservat - Stora Tuvan...
Naturreservatet nås från flera håll. Här tar man sig med hängbro och på en tillgänglighetsanpassad ramp ut på ön Stora Tuvan i Österfjärden.
OrtUmeå
Arboretum Norr och Baggböleforsen...
Arboretum Norr har 400 sorters träd och buskar från norra halvklotets alla hörn. Många nya färger och former att uppleva. Här finns en utsiktsramp över Baggböleforsen och men kan vandra på rester av det gamla kraftverket.
OrtUmeå
Holmens utsiktsplats.
Om man bjuds på skådespel, då ska det vara en riktig läktare för publiken. Så känns det på denna underbara utsiktsplats på ön Holmen och scenen är deltat i Österfjärden. Grillplatser finns.
OrtUmeå
Ratan och Rataskär...
Ratan är mest känt för det stora slaget under kriget 1808 – 1809. Om det och mycket mer kan man uppleva på Kulturum Ratan. Hyr roddbåt och ro c:a 100 m till Rataskär med fyr och havsutsikt.
OrtRobertsfors
Järnäsklubb...
Klubb betyder havsudde och här ligger känd väderstation och lotsplats. Efter kort vandring genom tallskog når man härliga klippor med picknickplatser. På Kafé Lotsen fikar man och äter gott.
OrtNordmaling
Drakryggen.
Lögdeälven utmärker sig för att den har sådan vildmarksprägel och höga erosionsbranter sk nipor. Drakryggen är den mäktigaste nipan och från åskammen blickar man ut mot den slingrande älven. Avstånd från Umeå c:a 57 min, 67 km
OrtBjurholm

Besökare till Bonnstan bör passa på att besöka kulturområdet där Skellefteå museum med friluftsmuseum, vackert parkområde, en konsthall och pedagogiska centret Exploratoriet ingår.

  • Till start: 620,9 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Skellefteå 
  • Avgift: Nej 


Nordanå kulturområde

Nordanå kulturområde...
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Bonnstan Skellefteå...
Kyrkstaden har anor från 1600-talet. Förutom kyrkbesök så träffade man släkt och vänner från andra byar. Fram till 1835 även en marknadsplats, det år då kyrkstaden brann och bara en tredjedel byggdes upp.
OrtSkellefteå
Marranäsvältan...
En mäktig naturupplevelse. Här ser man resultatet av inlandsisens avsmältning. Sand och grus som samlats i åsen har sakta forslats ut i havet och efterlämnat denna 160 m långa och 30 m djupa ravin. 
OrtSkellefteå
Bjuröklubb...
Ett komplett utflyktsmål med utsiktsrampen upp till fyren som höjdpunkt. Fika på fyrmästarbostaden, vandringsled på klippor eller ”pulsa” i sanddyner. Lämningar från stenålder till rysshärjningar.
OrtSkellefteå
Lövånger kyrkstad...
Lövånger, viken som ger lä. Två saker är ovanliga med denna vackra kyrkstad; det stora antalet djurstallar och att man kan övernatta i de smakfullt rustade kyrkstugorna.
OrtSkellefteå
Robertsfors...
OrtRobertsfors
Kyrkstaden i Öjebyn...
Kyrkstaden är övernattningsstugor för långväga församlingsbor vid kyrko- eller marknadsbesök. Här låg Piteås ursprungliga stad som pga landhöjningen flyttades ut mot havet. Marknad varje sommar.
OrtPiteå

Västerbottens yngsta kyrkstad från 1870-talet och byggnadsminne sedan 1986. Här bodde långväga kyrkgäster men i takt med bättre kommunikationer så försvann behovet av övernattning. Av de totalt nio finns åtta kvar. 

  • Till start: 646,3 Km 
  • Stopp:
  • Ort: Skellefteå 
  • Avgift: Nej 


Byske kyrkstad

Byske kyrkstad...
Stor karta
  • Tripp och resa dit
  • Tripp inzoomad
Laddar...


Jävre och Skags fyr...
Jävre är en liten plats inklämd mellan E4 och Bottenviken som bjuder på en hel del. Skags fyr att kliva upp i, Jävre kvarn med museum, en K-märkt turistbyrå. Hildurs Café samt Bea’s Rökeri & Hamncafé lockar den sugne.
OrtPiteå
Marranäsvältan...
En mäktig naturupplevelse. Här ser man resultatet av inlandsisens avsmältning. Sand och grus som samlats i åsen har sakta forslats ut i havet och efterlämnat denna 160 m långa och 30 m djupa ravin. 
OrtSkellefteå
Kyrkstaden i Öjebyn...
Kyrkstaden är övernattningsstugor för långväga församlingsbor vid kyrko- eller marknadsbesök. Här låg Piteås ursprungliga stad som pga landhöjningen flyttades ut mot havet. Marknad varje sommar.
OrtPiteå
Finnfors kraftverksmuseum...
OrtSkellefteå
Paltzerian...
Här på på världens första Paltzeria serveras alltid pitepalt. Palt är stekt fläsk och lök dolt i en degblandning av råriven potatis och mjöl. Lingon och kall serveras mjölk till. Paltschwimmern nästa.
OrtPiteå
Lillpite.
I det lilla samhället finns flera äldre fina norrobottensgårdar, lador, smedja, härbren och en kvarn i stående timmer. Bredvid kvarnen finns ett fungerande vattenkraftverk.
OrtPiteå

Pages

Subscribe to Byar och gamla bondesamhället.