Från Entré syd går en nära 3 km lång vandring förbi bronsålderns klapperstensstrand, gammal skog, mäktiga Slåttdalsskrevan samt utsikten från Slåttdalsberget.
- Till start: 418,1 Km
- Stopp: 1
- Ort: Kramfors
- Avgift: Nej
Från Entré syd går en nära 3 km lång vandring förbi bronsålderns klapperstensstrand, gammal skog, mäktiga Slåttdalsskrevan samt utsikten från Slåttdalsberget.
Här finns tre vandringsleder att välja mellan i den småländska urskogen som inte avverkats på 150 år och där vissa tallar är 350 år. En belöning är utsiktsplatsen på nationalparkens högsta berg.
Norra Kvill är en av Smålands nationalparker och består av genuin, småländsk urskog. Den har inte avverkats på 150 år och vissa av tallarna är 350 år gamla. Omkullfallna träd, mossbelupna stenblock och trolska skogstjärnar är typiska inslag i landskapet. En vandring upp till nationalparkens högsta berg ger en strålande utsikt.
Det är ovanligt med orörda skogar i södra Sverige. Som väl är bildades den första delen av nationalparken här redan 1927. Den utvidgades senare och är nu 114 hektar stor. Området får utvecklas fritt mot en riktig urskog. Skogen består till 80 procent av tall och vissa av exemplaren här är riktigt stora - 2,5 meter i omkrets och 35 meter höga.
Lätt att hitta till Norra Kvill
Norra Kvills nationalpark ligger nära vägen mellan Vimmerby och Södra Vi, 7 km söder om Ydrefors. En skyltad avtagsväg leder fram till parkeringsplats med informationstavlor, toalett, bord och bänkar. En vandringsled går runt nationalparkens två sjöar. Stora Idgölen kallas också för Trollsjön med näckrosor och vattenklöver. Områdets högsta punkten är Idhöjden som ligger 45 meter över sjöns yta, med en magnifik utsikt.
Småländska höglandets natur.
Hela det Småländska höglandet är småkuperat och det kan man se i Norra Kvills nationalpark som är ett berg i det här landskapet 230 meter över havet. Särskilt förunderligt är alla stora mossklädda stenblock som på en del ställen bildar hela blockfält.
Text: Visit Småland
Naturupplevelse i toppklass. En ganska lätt vandring över ängar, klippor och längs stränder. Upplev mäktiga vågor och passa på att besöka när det blåser som mest. Flera fina bad.
Tjurpannans naturreservat saknar skyddande ytterskärgård och är därför extra utsatt för havets krafter. Så vill man verkligen upptäcka ett stormande hav med vågor så är det hit man skall åka en stormig dag.
Tjurpannan har ett öppet hed- och hällmarkslandskap skapat av det utsatta läget samt tidigare betesgång.
Det finns flera fina badstränder och man kan även fiska här.
Rörums backar är kanske mest känt för det ensamma trädet. Det trädet beskådar man från Franskans Creperie vid Rörums kyrka som vi satt upp som plats.
En höjdare i dubbel bemärkelse. Här tar man sig runt bland utsiktsplatser, vattenfall och naturupplevelser kring Siljan i Dalarna.
Sveriges hotelltätaste by med 8 hotell. Högst upp ligger Holens Hembygdsgård tidigare Gustaf Ankarcronas hem. I byn finns också flera hantverkare, keramikverkstad, hemslöjd, gallerier m.m. Här finns också två naturreservat Nybodalen och Digerberget.
Utsiktstornet Vidablick är 28 meter högt och ligger på Hedsåsberget på en höjd av 352 meter över havet. Tornet invigdes i slutet av 1800- talet av Gustaf Adolf sedermera kung Gustav VI Adolf. Här uppe finns även hantverksförsäljning av hantverk i olika stilar och material. Trådslöjd, smycken, ullhantverk, stickat, träslöjd, löpare, linhantverk, lyktor, trasmattor och naturliga hudvårdsprodukter I butiken säljs även biljetter till tornet med utsikt över hela Siljan samt biljetter till en unik minigolfbana. Hantverksbutiken är öppen sommartid. Se hemsida. Öppettider 10-18.
Den 130 mil långa inlandsbanan passerar här över en 34 meter hög stålbro från 1902. Från bron har man en fantastisk utsikt över fallet och ravinen. Vid brons östra fäste finns en eldpalloja öppen för allmänheten. Men det finns många andra fina utsiktsplatser för fallet och ravinen där man även ser bron på håll. Vandrar man från den utsatta positionen (Parkeringen) för denna sevärdhet så kommer just till en sådan plats.
Obs! Området är brant så ta det lugnt.
Ämån forsar nedför Helvetesfallet som är en kanjon med över 30 m höga klippväggar där man även kan se rester av gamla flottningsanordningar för timmer.
En mäktig upplevelse där man får gå på en hängbro över fallet!
OBS! Det är ganska krångligt att ta sig ned till fallet så friska ben och bra skor rekommenderas.
I en Genuin fäbodmiljö med härlig utsikt över Orsasjön och Siljan ligger Fryksås hotell inrymt i den största fäboden.
Förutom en populär lunch och ala carte restaurang anordnas all slags arrangemang, bröllop, julbord, mindre konferenser och sammankomster.
Idealisk miljö om man vill ha en vistelse med lugn och ro eller bara besöka för utsikten.
Här kan man få dagens träningspass genom att vandra upp på toppen och beskåda den fantastiska utsikten 514 m ö h (303 m klättrar man) som getts tre stjärnor i Guide Michelin vilket betyder att det är värt resan i sig.
Betalar man för korgliften så kan man åka upp och ned enbart för att se utsikten. Naturstig med vidunderlig utsikt i alla vädersträck.
Sommartid downhillåkning, frisbeegolf, höghöjdsbana, skärmflygning, historiskt armborstskytte och fiske i närområdet
Vintertid skidåkning såklart och då kan man ta sig upp till restaurang Toppstugan eller Kattis Kafé.
En mäktig utsikt över Frykensjöarna väntar uppe på toppen men som om inte det vore nog finns ett utsiktstorn här uppe. I bottenvåningen fika med hembakt eller lunch. Rastbord för medhavt.
Här kommer man upp 342 meter över havet med vidunderlig utsikt över Fryksdalen.
Tossebergsklätten är ett berg invid Övre Frykens västra strand med en högsta topp på 343 meter över havet.
Upp på berget ringlar en smal och brant väg som på drygt 2 km stiger över 200 meter. I Selma Lagerlöfs diktning benämns berget som Gurlita Klätt.
På toppen finns restaurang och utsiktstorn med milsvid utsikt över Fryksdalen.
Blir du hungrig serverar restaurangen lokal husmanskost, fika och glass.
Maträtterna serveras mellan kl. 12.00 - 15.00
Säsongsöppet från slutet av maj vanligtvis 11-17. Se hemsidan.
Tel: 0707798761
Här kan man uppleva de sällsynta röda näckrosorna som är länets stolthet. Efter en kortare vandring når man fram till näckrosor inom fotoavstånd.
Fagertärn är kanske länets mest välbesökta naturreservat. Varje år kommer tusentals turister och länsbor till Fagertärn för att njuta av de röda näckrosorna, som är så välkända att de knappast behöver någon närmare presentation.
I naturreservat Fagertärn växer den röda näckrosen på en av sina två kända ursprungliga växtplatser i världen. Den andra ursprungliga växtplatsen är Kroksjöarna, också i Tiveden. Den är inte ursprungsplatsen för all världens 20-tal röda näckrosarter, men för Europas. Den är Sveriges största vilda blomma och störst bland Europas näckrosor. Den blommar i juli och augusti.
De röda näckrosorna här blev allmänt kända 1856, då teologie studerande Bernhard Agaton Kjellmark besökte sjön efter tips från lokalbefolkningen. Ryktet om den märkliga växten spred sig och hänsynslös plundring började. Bland annat såldes rotstockar på torget i Askersund. På så sätt spreds den röda näckrosen. 1905 fridlystes den och det var första gången som ett naturminne fredades i Sverige. I Tiveden finns nu röda näckrosor i ett 10-tal sjöar. Idag kan man se den trädgårdar och parker runtom i Europa.
Om man ska ta båten till Dyrön eller Åstol från Rönnängs brygga så kan man passa på att ta sig upp för detta utsiktsberg. Marstrand och Lysekil ser man på håll och Åstol lite närmre.
Tjörns bästa utsiktsplats är Tjörnehuvud i Rönnäng. Här uppifrån ser man Marstrandsfjorden med Marstrand och Åstol och Dyrön i söder, Tjörnekalv i väst och Klädesholmen norrut.
Det går en led över Tjörnehuvud mellan Bergabo hotell, över berget och sedan ner till kanalbryggan varifrån man också kan starta.
Den senare delen är något kämpigare och är det utsikten man vill ha så rekommenderas att starta vid. Den är bitvis försedd med trappor som är rester från en stig som anlades av militären 1914.
Ett naturreservat som bjuder på vattenfall efter en kort eller lite längre vandring dit. Fascinerande resmål året om men mest vattenupplevelse under vårfloden.
Danska fall är en kedja av vattenfall med totalt 36 meters fallhöjd i ån Assman utanför Simlångsdalen. Namnet kommer av en hörsägen där det sägs att svenskarna 1676 jagat ut danskarna på en bro över fallen och att bron störtade och drog flera av soldaterna med i djupet. Mitt i det största fallet ligger Kungastenen som är en större sten där namnet har anknytning till Karl XI.
Danska fall är även namnet på ett naturreservat och är vackert naturområde värt att besöka. När man anländer till parkeringen så finns det två vägar att gå till fallen. Den ena på är c:a 800 m genom skogen och den andra en c:a 1,5 km som går mer längs ån och man tar med fördel olika stig fram och tillbaka.
Skidåkning på vintern, vandring och mountainbike på sommaren. Milsvid utsikt över Siljan och Sollerön 514 m ö h. Till toppen antingen vandrar man upp eller tar liften.
Här kan man få dagens träningspass genom att vandra upp på toppen och beskåda den fantastiska utsikten 514 m ö h (303 m klättrar man) som getts tre stjärnor i Guide Michelin vilket betyder att det är värt resan i sig.
Betalar man för korgliften så kan man åka upp och ned enbart för att se utsikten. Naturstig med vidunderlig utsikt i alla vädersträck.
Sommartid downhillåkning, frisbeegolf, höghöjdsbana, skärmflygning, historiskt armborstskytte och fiske i närområdet
Vintertid skidåkning såklart och då kan man ta sig upp till restaurang Toppstugan eller Kattis Kafé.